Náš jachtařský život začíná nabírat na obrátkách. Ale můžeme si za to sami. Ještě ani ne před rokem jsme netušili co je topenanta, co je kiking a výraz „mooring“ by nám připomínal noční mooru. A teď? Chceme vlastní loď.

Jachtání po Orlíku se nám tak zalíbilo, že k myšlence vlastní lodičky nebylo daleko. Navíc – máme chatu na Slapech a k vodě kousek, takže první otázka „kde budeme na lodi jezdit a kde bude“ je zodpovězena automaticky. Na druhou otázku ovšem odpověď tak jednoduchá není. Jakou loď? Už měsíc se naše myšlenkové pochody a rodinné debaty zmítají v následujícím kruhu:

1. Pořídíme malou okruhouvou plachetnici pro dva až tři a budeme rejdit po Vltavě. No jo ale, co když budeme chtít na delší výlet? 2. Tak koupíme větší plachetničku, kde už budeme moc něco vézt a taky přespat. No jo, jenže, když pořídíme větší plachentičku, budeme k ní muset udělat nové molo, koupit na ní přívěs, tažné zařízená za auto.. má pak cenu mrhat prostředky na něco malého a kompromisního? 3. Tak pořídíme velkou loď, tak 7 metrů, co budeme tahat za autem a můžeme jí vzít i na moře. Jenže… to už je taky pěkně drahá záležitost. Navíc naše auto uveze brzděný přívěs jen 750kg (a to je to prosím skoro dodávka!) a museli bychom tedy řešit i auto, které loď odveze. To je v současné době zcela mimo mísu, takže blbost. No nestačila by nám malá okruhová plachetnice, na které bychom rejdili po Vltavě? A pokračujeme opět k bodu jedna. 1. Pořídíme si malou okruhovou …. a tak dále a pořád dokola.

Během těchto debat pilně pročesáváme internet a hledáme a hledáme. U nás, v Polsku, v Holandsku, v Německu… Naštěstí se naše představa parametrů lodě nakonec ustálila. Jako první loď nechceme loď velkou (okolo 7metrů), ale loď malou, na které si vyzkoušíme, jaké to je být majitelem plachetní lodi. Měli by se do ní vejít 4 lidé na vyspání a mělo by jí zvládnout táhnout naše současné auto. A neměla by stát moc peněz.. Respektive co nejmíň, protože když tuhle první fázi lodičovství zvládneme a budeme si chtít pořídit sedmimetrovku, neměla by nám tahle první loď vázat moc velké finanční prostředky.

Takže parametry jsou konečně dané. 6 metrů délka, cca 600 kg hmotnost, ploutvokýl, 4 lidi na vyspání.

Takové parametry nemá zas tak moc lodí. Jednou z nich je Orion, po kterém jsme začali pátrat. Zatím máme rozhozené sítě jak v Čechách (na jeden jsme se byli podívat), tak v Polsku a v Holandsku. Tak uvidíme, jak se věci příští vyvinou.

 

Orion. Jeden z možných adeptů.

Obrazek

 

 

LEAVE A REPLY