Termín našeho mořského kurzu se blíží a tak jsme využili pořádání výstavy Lodě na vodě k okouknuít, jak ta plachetnice vlastně vypadá zvenku (a taky zevnitř).

Výstava Lodě na vodě se konala v Praze na Rašínově nábřeží a tak hned ve čtvrtek 16.4. podnikl náš tým suchozemskou výpravu prozkoumat nejrůznější plavidla kotvící podél náplavky na vltavské vodě.

Na začátek nutno říct, že jachtaři jsou asi v menšině, nebo že by se ti plachetnice hůře přepravovaly? Nebo to bude něčím jiným? V každém případě výstavě vévodily motorové čluny. Malé, větší, obrovské, s bazény, s dvěma palubami a s nápisem „na prodej“ houpaly se vyvázané podél břehu a mezi nimi se potulovali pánové movitějších vzhledů. Ne tedy vždy. Nechyběly ani vodní skůtry, tažné čluny pro lyže a prodejna mercedesů (těch kolových tedy). Takže fanda motorových člunů si přišel na své, ovšem jachtař trochu slzu zamáčkl – škoda že tu není plachetnic alespoň stejně jako motoráků. Ale co se dá dělat, trh je takový jaký je a asi je jednodušší kroužit po Slapech či kdekoliv v pořádném motoráku s hrdě zvednutou přídí, než se trápit s plachtou a za flauty koukat na vodu, nebo startovat motor, který stejně skoro vůbec nejede.

Ale ani příznivec plachet nemusel želet těch 150 Kč, které zaplatil u vchodu. Ač v menšině, houpaly se tu dvě hrdé Delphie 26 a 28, jedná úžasná Hanse 320 a v suchém doku trůnil krásný trimarán. V okolí se daly zahlédnout ještě dva katamarány a oko příznivce okruhovek zaplesalo při pohledu na závodní plachetnice řady RS. A samozřejmě něco oblečení, něco GPS navigací, něco literatury, příslušenství a taky nějaký ten párek ve stánku.

Ale nejen krásné lodě a krásné počasí učinilo tuto chvíli a tento den historickými. V tento den, tedy 16.4.2009 se stal dnem, kdy jsem poprvé vstoupil na palubu a do podpalubí plachetnice. Pokud se vám zdá, že v mém věku a s tím, že za tři neděle mám takovou věc řídit, bylo na čase, tak máte stoprocentně pravdu. Ale lepší teď než nikdy, takže jsem si vyzul boty, ponožky a poprvé v životě okusil palubu; v tomto případě Delphie 28.

Nevím, jestli si mořští vlci pamatují, jaké to bylo poprvé (někteří asi ne, třeba Tristan Jones se na parníku narodil!), ale mě se to líbilo. Mirně houpavá paluba, slunce svítící přes lanoví… a uvnitř zvláštní pocit suchozemské krysy, kterou zavřeli do pohyblivé sauny a chystají se zatopit… 🙂 . No trochu přeháním, ale jsem vážně zvědavý, jak se všichni do toho podpalubí na moři poskládáme, i když Bavárka, co s ní máme plout, má být větší.

Nicméně – náš tým byl na lodi a líbilo se mu to. Lucie mě chtěla vyfotit u kormidla Hansi, ale nakonec k tomu nedošlo. Stejně bylo zabalené v igelitu. Nicméně závěr je jasný. Na moře se těšíme (i když moje obavy z mořské nemoci stále trvají).

Jsem vážně zvědavý, co budu psát po kursu. 🙂

 

 

LEAVE A REPLY