RYA kurz SRC – radiooperátor VHF, Praha leden 2012

V rámci našich zimních plánů na zvyšování znalostí jsme se se Skipřenkou přihlásili na kurs RYA SRC, což je tedy licence radiooperátora pro zařízení VHF s DSC kontrolerem. Průkaz vydává přímo RYA (Royal Yachting Association) v Anglii a má celosvětovou neomezenou platnost jako certifikát SRC (Short Range Certificate).

Samotný kurs RYA SRC pořádá u nás společnost NYS Škola jachtingu, která ostatně u nás nabízí i zbytek RYA kurzů a zkoušek. Protože se Skipřenkou vlastníme licenci platnou jenom pro Chorvatsko a protože třeba v Řecku jsme z hlediska vysílačky pluli vlastně ilegálně, zdál se nám tenhle kurz to pravé.

Kurz je jednodenní, od 9:00 do 18:00 a ten náš byl pořádán letos v lednu ve stylovém prostředí klasické staré loděnice v ČYKu, v Praze, na břehu Vltavy. Ta loděnice tam stojí přes sto let, takže lepší místo vybrat snad ani nejde. Dřevěná budova, modely lodí, uvnitř krbová kamna a za oknem parníky na Vltavě. Moc hezké. Posluchačů se sešlo deset.

Obsahem kurzu bylo naučit frekventanty pracovat s vysílačkou VHF s DSC kontrolerem, kterým je většina zabudovaných lodních stanic vybavena.  Jak je u RYA zvykem, (a tento kurz je veden podle metodických pokynů RYA) velký důraz byl kladen na praktické použití vysílačky. Za tímto účelem byly v kurzu k dispozici dvě lodní stanice ICOM s DSC kontrolerem, jeden simulátor radiostanice s DSC na PC a jedna ručka ICOM bez DSC. Veškerý nácvik komunikace probíhal „reálně“ mezi dvěma lodními stanicemi, včetně zapínaní, naladění  SQ, výběru vhodného kanálu a vedení hovoru přes mikrofon. Obě stanice totiž neměly koncový člen a vysílaly tak na krátkou vzdálenost z jednoho rohu stolu ke druhému, čímž se zamezilo tomu, aby se na naše cvičné volání MAYDAY objevili v ČYKu skuteční záchranáři.

Ale úplně bez teorie by to nešlo. Ještě před kurzem jsme od přednášející  Kateřiny Křelinové dostali mailem materiály, které bylo třeba se naučit nejdříve. Šlo hlavně o spelovací abecedu, která je alfou i omegou celé VHF fonie. Tu je nutné umět opravdu dobře, protože v den kurzu už není čas se jí nějak doučovat.

Celý kurz probíhal v moc prima atmosféře. Slečna Křelinová přednášela s přehledem, bylo vidět, že problematiku zná velice dobře a do hloubky. Ochotně odpovídala na dotazy frekventantů a vůbec mluvila s velkou erudicí.

Těžištěm kurzu byl nácvik komunikace standardních situací, zejména sestavení  MAYDAY volání, které se provádělo několikrát. Nechybělo ale ani PAN-PAN volání a ani SECURITÉ. Stejně jako jsme se dostali k navazování rutinních spojení. Samozřejmě také došlo na ovládání DSC kontroléru a to jak ve formě distress volání, tak v rutinním navazování spojení.

Na závěr kurzu musel každý frekventant absolvovat písemný test, který byl obodován a na základě jeho úspěšnosti pak člověk obdržel/neobdržel licenci RYA SRC. Na místě by asi byl budoucí čas, protože člověk se sice hned dozvěděl, jak dopadl, ale samotný průkaz přijde poštou z Anglie až posléze.

Jak je to s angličtinou. Je asi jasné, že RYA průkaz není vhodný pro někoho, kdo anglicky ani nehlesne. Přesto k tomu, abyste kurz úspěšně absolvovali, nemusí být vaše angličtina nijak dokonalá. Samozřejmě, čím lépe umíte, tím lépe komunikujete, ale angličtina není v kurzu úhelným kamenem. RYA se vás snaží naučit s vysílačkou a to je hlavní účel. Angličtina už je na každém z nás.

Osobně kurz považuji za vynikající. Právě možnost osahat si vysílačku včetně DSC kontroleru a naučit se nebát se vysílačku použít, je dle mého hlavním přínosem kurzu. A taky vědomí, že vlastním licenci asociace Jejího Veličenstva, mě hřeje velice a také, že další krok na naší cestě za vytouženými RYA průkazy je za námi.

LEAVE A REPLY