Praktické informace

Oblast plavby

Řecko – Sarónský záliv, Kyklády, Egejské moře, pobřeží Peloponésu. Trasa plavby vždy záleží na délce pobytu a na počasí. Kapitán se snaží vyhovět posádce v jejich požadavcích a přáních (města, památky, zátoky, pláže…), ale konečné rozhodnutí je vždy na kapitánovi z důvodu bezpečnosti plavby. Vyplouvá se většinou z Porosu, krásné městečko na ostrově jižně od Atén, jezdí sem trajekty. Záleží však i na domluvě s předchozí či následující posádkou, je možno se střídat i v Aténách nebo na jiném místě.

Doprava k lodi

Letecky – přímé lety se společnostmi Aegean Airlines z Prahy, v dostatečném předstihu se dá pořídit i za 5 000,- Kč. V roce 2016 létali tam v pátek dopoledne a zpět v neděli ráno, je tedy třeba počítat s jedním dnem dovolené navíc a noclehy v hotelu. Také počítejte s příplatkem na zavazadla. Let s přestupem je možný také s Air Serbia (srbské aerolinie, přestup v Bělehradu). V roce 2016 byl let koupený s předstihem za 4 000,- Kč včetně zavazadla. Cenově výhodný se zdá přímý let z Bratislavy s Ryanair. Letenky většinou sháníme přes www.skyscanner.com. Z letiště jezdí autobus k trajektům za 6,-eur/osoba/1 cesta.

Dále je třeba počítat s trajektem na Poros – rychlý cca za 25 eur a pomalý za cca 14 eur za jednu cestu, případně ještě s přespáním v hotelu v Aténách (cca 30 – 50 eur za dvoulůžkový pokoj).

Co budete na plavbě potřebovat

Především chuť poznávat něco nového ☺. Kromě toho ale určitě přibalte:

Povlečenína lodi nejsou lůžkoviny, pouze polštářky. Vezměte si tedy povlak na polštář, prostěradlo pod sebe a spacák nebo prostěradlo na sebe. V létě jsou v Řecku horké noci.

Ručníky – jeden na „sladko“ a jeden na „slano“.

✓ Kšiltovku, sluneční brýle, oboje ideálně 2x, vítr rád bere čepice a moře brýle.

✓ Krémy na opalování, nejlépe voděodolné. Doporučuji minimálně faktor 30, pokud nejste již hodně opálení. Na moři se slunce odráží i od vody a opaluje intenzivněji.

✓ Vlastní léky, jaké užíváte a navrch ještě něco na teplotu a bolesti (Paralen, Ibalgin) a něco na mořskou nemoc (Kinedryl, zázvorové pastilky apod.). Na lodi je lékárnička na úrazy, náplasti, peroxid apod.

✓ Potápěčské brýle a šnorchl, případně i ploutve – je škoda být na lodi a nepodívat se pod hladinu. Objevili jsme několik hezkých míst, včetně jednoho vraku lodi, ke šnorchlování a díky krásně čisté vodě je vidět z hladiny často až do hloubky 12m.

A co mořská nemoc?

Ano, přiznáváme, na lodi vás může potkat. Prvním úspěchem je se jí nebát. Doporučuji na začátku plavby si vzít Kinedryl, sice budete trochu ospalí, ale ve většině případů pomáhá. Další variantou jsou různé další pomůcky a přípravky, jako třeba zázvorové pastilky, náplasti apod. A samozřejmostí je, že se plavba upraví dle podmínek a stavu posádky. To znamená, že pokud budou vlny, nemusíme vůbec vyplout nebo se schováme do nejbližší kryté zátoky a tam se budeme v pohodě koupat. Dobře se také zvládá mořská nemoc v příjemné řecké hospůdce s pohledem na dobře vyvázanou loď.