gaia_my

Vlastně to všechno začalo před docela dlouhou dobou. Byly jsme dva, byli jsme mladí a lezli jsme po skalách a po horách.Bylo to v dobách, kdy hranice byly zavřené, horolezecké zimní boty se šily na míru v Popradu a horolezecké smyčky jsme vyráběli ze psích řemenů testovaných na trhačce u táty v práci.

Byla to doba idylická a plna nadšení, kdy během zdolávání pískovcových a jiných skal vznikl náš Banana tým, který jste neomylně všude v kopcích poznali podle charakteristického zvuku dvoutaktního motoru a žluté karoserie  zánovního Trabanta, kterým jsme se na expedice dopravovali.

Ale jak šel čas, Trabanta vzala historie a naší náplní byly stále více a více takové ty praktické věci, věci k obživě, starost o potomstvo a z lezení po skalách zbyly jenom fotografie a cepín postavený vedle postele v ložnici.

Jenže svět je pořád v pohybu, děti začai dospívat a společně s nimi dozrál před lety i náš sen obnovit činnost banánového týmu, tentokrát ovšem už bez Trabanta a ne ve skalách, ale na moři. A tak vznikli i tyhle stránky, na které jsme se zavázali zapisovat naše cesty po mořích, které absolvujeme se stejným nadšením, jako kdysi naše cesty do hor.

K dnešnímu datu, tedy rok 2018, máme se Skipřenkou každý napluto něco kolem 10.000 námořních mil, částečně v přílivových vodách a v drtivě většině v kapitánské funkci.

Jako nejvyšší mořské dosažené vzdělání máme britský titul RYA Yachtmaster, získaný kurzem a praktickou zkouškou asociací RYA  ve skotských vodách Velké Británie, na což jsme oba velmi hrdí. Dále jsme oba držitelé licence RYA VHF, také máme mořské B v Chorvatsku a opakovaně obnovovaný certifikát SHOOK – 1. pomoc pro odlehlá místa. Stejně tak máme certifikát z ISAF kurzu přežití na moři. A také jsme oba držitelé Indoor certifikátu ve freedivingu.

Po letech charterových plaveb se naší první lodí stala Ochechule, plavící se na Slapech. V roce 2012 jsme se stali spolumajiteli Meret, Jeanneau Sun Shine 38 r.v. 1988. V roce 2015 jsme podíl odprodali naším společníkům a pořídili Gaiu, typ Vector 401, r.v. 2001. Naše domácí vody jsou vody řecké a střídavě nás tam najdete od dubna do října.

Na fotografii nahoře: Skipřenka na vrcholu Kostelíku v Tisských stěnách. Léto 1988

Na fotografii dole: Já při slanění ze Žabí korunky, také v Tisských stěnách. Léto 1988